Osuszanie po zalaniu zleć ekipie specjalistów

Osuszanie po zalaniu zleć ekipie specjalistów

Nawet jeśli budowla stoi jest na terenie, gdzie wody gruntowe przebiegają stosunkowo nisko, istnieje zagrożenie, że z czasem mury będzie przenikać wilgoć. Może się to przydarzyć również bez ostrzeżenia w wyniku zalania przez uszkodzoną instalację hydrauliczną albo z powodu podtopienia, a niekiedy pojawienie się wilgoci przebiega stopniowo w efekcie nieprawidłowo wykonanej lub uszkodzonej hydroizolacji ścian.

Osuszanie murów – w pierwszej kolejności identyfikacja przyczyn

Zawilgocenie murów nie znaczy od razu, że budynek nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim powinno się rozpocząć od zlokalizowania przyczyn powstawania wilgotnych zacieków. We wnętrzach takich jak niewietrzone piwnice, kuchnie czy toalety pojawiająca się na ścianach pleśń jest częściej wynikiem przecieków z uszkodzonego tarasu albo dachu lub skraplania się pary wodnej. Takie przypadki wymagają użycia jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia poprawnej wentylacji w pomieszczeniach, ogrzania murów, ocieplenia ścian, osuszania kondensacyjnego, użycia poziomych blokad przeciwwilgociowych albo powłok paroszczelnych. Niestety na obszarach, gdzie wody gruntowe sięgają wysoko i wnikają w fundamenty oraz ściany budynków lub gdy doszło do zalania na skutek powodzi (ewentualnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian stanowi już zadanie dla profesjonalistów z obszaru hydroizolacji.

Różne sposoby osuszania ścian

Zawodowcy, którzy mają ogromne doświadczenie w osuszaniu murów zarówno budowli mieszkalnych, jak i użytkowych, rozpoczynają swoją pracę od oceny przyczyn zawilgocenia i stanu podmokłych ścian. Jest to podstawa do wybrania najodpowiedniejszych metod i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie budynków ceglanych, których tynki nabrzmiewają i wykruszają się, a na murach pojawiają się zacieki, z dużym prawdopodobieństwem spowodowane jest kapilarnym wnikaniem wody w mury. Po niezabezpieczonych murach z cegły woda pnie się wysoko – nieraz wręcz na kilka metrów. Zdarza się to nierzadko, przede wszystkim w starych budynkach, jednakże można to naprawić odtwarzając izolację poziomą ścian, która przystopuje wznoszenie się wody wzwyż. Kolejnym krokiem, oczywiście po należytym przygotowaniu murów, jest ich odgrzybienie oraz wykonanie izolacji pionowej.

Efektywne osuszenie domów polega czasami przywróceniu hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem kompetentnego zespołu jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej powierzchni ścian fundamentowych, usunięcie zniszczonej papy termozgrzewalnej, mat bentonitowych bądź izolacji bitumicznej, a następnie nałożenie izolacji pionowej mineralnej albo elastycznej. Nierzadko konieczne będzie także naprawa łączenia izolacji murów z izolacją innych modułów budowli, jak płyty żelbetowe posadzkowe, przepusty kabli i stropy żelbetowe.