Kupuj bezpiecznie – sprawdzenie auta przed zakupem

Kupuj bezpiecznie – sprawdzenie auta przed zakupem

Nabycie samochodu to istotny wydatek – dla wielu z nas wiąże się zatem z podjęciem odpowiedzialnych decyzji. Niezmiernie dużym ryzykiem jest nabycie pojazdu z drugiej ręki – etyczność ich sprzedawców niestety często bywa na niskim poziomie, a samochód reklamowany jako bezwypadkowy i w 100% sprawny, posiada „ciekawą” historię i sporo usterek. Na domiar złego nie wszyscy jesteśmy w stanie odkryć potencjalne wady przed realizacją transakcji. Sprawdzanie pojazdu przed zakupem warto więc zlecić profesjonalistom.

Sprawdzenie auta przed zakupem – stan techniczny

Sprawdzenie aut używanych jest konieczne, by przekonać się, że rzeczywisty stan techniczny pojazdu jest taki, jak twierdzi jego obecny właściciel. Dobrze będzie, jeśli samochód sprawdzi profesjonalny, godny zaufania mechanik, niezwiązany w żaden sposób ze sprzedającym. Szczególnie ważne jest to podczas zakupu pojazdu od pośrednika czy też z komisu. Niektóre firmy, by zwiększyć wyniki sprzedaży, mają skłonność do zatajania informacji o różnych wadach i mankamentach, które przyczyniłyby się do obniżenia ceny. Sprawdzenie auta przed kupnem pozwala uniknąć takich błędów i – tym samym – ryzykownych wydatków.

Sprawdzenie auta przed kupnem – historia pojazdu

Równie znacząca – a czasem nawet bardziej znacząca – jest historia pojazdu. Chodzi tu przede wszystkim o dane o możliwych stłuczkach, w których brał on udział, przejechanych kilometrach i wpisach w rejestrach samochodów kradzionych. Na sprawdzenie samochodu pod tym kątem pozwala tzw. numer VIN (Vehicle Identification Number) i specjalistyczne wyszukiwarki. Korzystanie z nich jest odpłatne, ale zakłady oferujące inspekcję pojazdów zapewniają także i tę usługę – dzięki niej nie kupimy auta pochodzącego z kradzieży i ustrzeżemy się wielu innych kłopotów.