Izolacja starych fundamentów – komu ją powierzyć?

Izolacja starych fundamentów – komu ją powierzyć?

Osłona fundamentów przed niekorzystnym oddziaływaniem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najważniejszych etapów budowy solidnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć przenikająca mury z czasem doprowadzi do uszkodzenia ich struktury, a wykwity grzybów oraz pleśni z biegiem czasu odbiją się negatywnie na samopoczuciu ich rezydentów.

Komu zlecić realizację hydroizolacji fundamentów?

Projektując budowę obiektu, należy powierzyć opracowanie najlepszej metody hydroizolacji profesjonalistom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budynków, ale również w przywracaniu hydroizolacji w tych już ukończonych. Mają oni wiedzę, jakich pomyłek unikać oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się idealnie w konkretnym przypadku. Wszak wykorzystanie stosownych technik izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy planowane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych bądź osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Ważna jest też dogłębna analiza warunków wodnych na obszarze, na którym planowana jest budowa. Za jej pomocą można sprawdzić czy potrzebna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda w mgnieniu oka wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy może przeciwwodna (tam, gdzie istnieje groźba podtopień lub grunt jest na tyle spoisty, że po deszczu fundamenty stoją w wodzie długi czas).

Sposoby hydroizolacji fundamentów

Zależnie od typu fundamentów, do ich zabezpieczenia przed wilgocią stosuje się odmienne metody. Płytę fundamentową, na której na ogół stawia się budynki tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można hydroizolować od dołu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową betonową ścianę fundamentową można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej nałożyć ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej sprawdzi się zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która powstrzyma kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonawstwo izolacji fundamentów również należy zlecić profesjonalistom, ponieważ nierzadkim błędem mniej wykwalifikowanych ekip jest lekceważenie wskazówek wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (między innymi tych dotyczących warunków i sposobów aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) czy też wykorzystanie ich tanich substytutów, nie mających podobnych własności wodochronnych. Niepoprawne wykonanie prac czy wykorzystanie materiałów niedobranych do poziomu obciążenia wilgotnością może skutkować, iż będzie ona nieefektywna.