Hydroizolacja – dlaczego jest ważna i komu ją powierzyć?

Hydroizolacja – dlaczego jest ważna i komu ją powierzyć?

Podczas budowy jakiegokolwiek obiektu, niezależnie czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie planowania trzeba zatroszczyć się o stosowne zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przeniknąć do źle lub w ogóle niezabezpieczonych murów osłabi ich solidność i potencjał izolacji cieplnej, a także spowodować rozkwit chorobotwórczych grzybów i pleśni.

Które fragmenty budowli trzeba chronić hydroizolacją?

Do głównych elementów, jakie należy chronić przed wilgocią należą głównie fundamenty, piwnice, dachy, balkony i tarasy zielone, a więc te części struktury, które mają bezpośrednią styczność z bądź opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z ekspertami, którzy wskażą, jakie elementy potrzebują zabezpieczenia przed wilgocią i jakiej technologii warto użyć w stosunku do konkretnych segmentów konstrukcji. Przykładowo, na betonowej ścianie fundamentowej wykonuje się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W trwałych ścianach z cegły, dziurawki czy pustaka wypalanego poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Z kolei tarasy zielone izoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, aby każda warstwa miała spadek zapobiegający kumulacji wody między nimi i odprowadzający ją do kanału. Podobnie hydrolizuje się też balkony.

Komu zlecić przygotowanie hydroizolacji?

Kluczowe jest, aby projektowanie hydroizolacji, powierzyć kompetentnej ekipie, mającej długoletnie doświadczenie w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Generalni wykonawcy, deweloperzy oraz inwestorzy skorzystają na współpracy ze profesjonalistami w trakcie prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budowli w systemie „białej wanny”, a także montażem taśm dylatacyjnych, węży iniekcyjnych, uszczelek pęczniejących czy taśm PVC. Natomiast na zlecenie zarządców ukończonych już budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. naprawą, uszczelnieniem i inwentaryzacją przecieków wody, naprawą tarasów i balkonów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami oraz uszczelnieniem podszybii windowych.