Etapy zakładania implantów zębowych

Etapy zakładania implantów zębowych

Najlepszym sposobem na uzupełnienie braków w uzębieniu są implanty zębowe. Sprawdzą się zarówno gdy brak nam pojedynczych zębów, jak i całkowitego bezzębia. Ich największymi zaletami są naturalny wygląd i stosunkowo nieskomplikowania pielęgnacja – implant stomatologiczny wraz z ceramiczną koronąwygląda zupełnie jak prawdziwy ząb. Przed ich zakładaniem nie ma wymogu szlifowania sąsiednich zębów, jest to zatem mniej dotkliwe dla pacjenta aniżeli zakładanie pełnej protezy lub mostu. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak przebiega ten proces i jakie kroki należy przed nim podjąć.

Implanty zębowe – jak przebiega ich zakładanie?

Zabieg wstawienia implantów zębów rozpoczyna się od zaaplikowania pacjentowi znieczulenia. Poza nim ważne jest także właściwe nastawienie i poradzenie sobie z nerwami. Następnie dentysta wykonuje nacięcie dziąsła. Pozwala to na odsłonięcie tkanki kostnej i uformowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu wykorzystuje się techniki piezochirurgii oraz odpowiednio dobrane wiertła. To niezwykle trudny etap zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego wprawy i wyczucia. Precyzja konieczna jest też przy umieszczeniu implantu zębowego w łożu. Gdy ten będzie na swoim miejscu, lekarz musi już tylko zszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębowe a leki przeciwbólowe

Myśl o założeniu implantu zębowego budzi u części pacjentów obawy związane z potencjalnym intensywnym bólem doświadczanym w czasie zabiegu i bezpośrednio po nim. Szczęśliwie niepokój ten jest zupełnie bezzasadny. Współczesna implantologia korzysta z niezmiernie skutecznych środków przeciwbólowych, gwarantujących pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Osoby wyjątkowo wrażliwi na odczuwanie bólu mogą oprócz tego skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego, które kompletnie usunie możliwość odczuwania strachu przed chirurgiem-stomatologiem.