Czemu warto uczestniczyć w warsztatach z ochrony danych osobowych?

Czemu warto uczestniczyć w warsztatach z ochrony danych osobowych?

Pierwszym oficjalnym dokumentem w Polsce, który dotykał kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka zaczęła obowiązywać w 1997. Także dziś definiuje ona ten termin oraz mówi, jak należy z nich korzystać. W myśl ustawy dane osobowe to każde dane, które pozwalają na rozpoznanie danego obywatela bez skomplikowanych wysiłków. Do danych osobowych zaliczyć możemy zatem adres, nazwisko i imię czy wiek, ale również te określane jako dane wrażliwe – m. in. wiadomości o możliwych sprawach sądowych, chorobach oraz wyznaniu. O ich ochronę warto zatroszczyć się zwłaszcza dlatego, że dzięki globalnej sieci ich zdobycie i wykorzystanie okazuje się naprawdę proste.

Dla kogo jest szkolenie z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają każdego typu przedsiębiorstwa. Jedne dysponują jedynie danymi ich pracowników, pozostałe natomiast uzyskują dojście także do danych klientów. We obu przypadkach pracownicy, którzy się z nimi stykają powinni przejść odpowiednie kursy z ochrony danych osobowych, dzięki którym nauczą się, jak zagwarantować im bezpieczeństwo. Okazuje się to bardzo ważne, bowiem po zauważeniu błędów Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma prawo nałożyć poważne kary – nie tylko pieniężne, lecz w niektórych przypadkach również więzienia.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – na czym polega

Kurs z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszelkich specjalistów administrujących takimi danymi – są to na przykład pracownicy składnic akt, do spraw rekrutacji bądź sekretariatów. W jego cenę zaliczają się również materiały dydaktyczne, dzięki którym uczestnicy szybciej przysposobią wiadomości. Po zakończeniu szkolenia, w czasie którego dowiedzą się, jak zagwarantować bezpieczeństwo informacji, uczestnicy otrzymują specjalne świadectwa. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie zajmują wiele czasu i zazwyczaj zamykane są w tym samym dniu.