Co wpływa na koszt wydruku 3D?

Co wpływa na koszt wydruku 3D?

Uzyskaj więcej informacji o wydruk 3D cena.

Opcja zamówienia druku 3D dowolnego prototypu, makiety oraz elementów z tworzyw sztucznych w dużym stopniu redukuje nakłady finansowe ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile zamiarem firmy jest przemysłowa produkcja, z reguły decyduje się ona na nabycie profesjonalnych drukarek 3D oraz przyjęcie do pracy obsługujących je specjalistów. Natomiast jeśli potrzeba opracowania modelu 3D jest okazjonalna albo w grę wchodzi produkcja wyrobu o niewielkim nakładzie, lepszym rozwiązaniem jest zamówienie wydruku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach w toku opracowywania planu przedsięwzięcia pojawia się zwykle pytanie: jak obliczyć koszt wydruku 3D?

Ostateczna cena druku 3D – co ma na nią wpływ?

Na finalną cenę druku 3D oddziałuje sporo elementów. Firma zlecająca wydruk 3D nie zawsze posiada gotowy do druku plik w poprawnym formacie (czyli STEP lub STL), z pomocą którego można wstępnie oszacować koszt wykonania zlecenia. Często zlecający przygotowuje zaledwie szkic projektowy lub prototyp. To sprawia, że cena druku 3D staje się adekwatnie wyższa w związku z koniecznością przygotowania cyfrowego modelu z rzeczywistego obiektu za pomocą skanera 3D, bądź też przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD. Następne czynniki mocno wpływające na finalną cenę wydruku to, oczywiście, wybór samej technologii druku oraz tworzyw, z których wykonany będzie produkt. Nie bez znaczenia jest również to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to zwłaszcza od tego, czy wydruk będzie miał procentowe czy kompletne wypełnienie i od jego rozmiaru) oraz czy wydrukowany produkt będzie potrzebował dalszej obróbki (np. wygładzenia lub montażu dodatkowych elementów).

Jak skalkulować cenę wydruku 3D?

Nie można jednoznacznie wyliczyć kosztu druku 3D bez wcześniejszego kontaktu z wykonawcą, któremu zamierzamy powierzyć to zlecenie. W tym celu należy przesłać jej plik do oceny albo, jeżeli nim nie dysponujemy, wypełnić kwestionariusz i jak najwnikliwiej przedstawić specyfikę zamówienia. Wycena druku 3D wykonywana przez firmę CADXPERT jest bezpłatna. Eksperci CADXPERT służą też pomocą odnośnie wyboru tworzywa i najlepszej techniki druku.

Nasze dane kontaktowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]