Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Niektóre schorzenia dziąseł i zębów nie mogą być uleczone podczas standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli te metody leczenia okazują się nieskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi przerażająco, to dzisiejsza medycyna posiada środki i technologie, które sprawiają, iż nawet najbardziej trudne zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się sporadycznie.

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Do zabiegów często prowadzonych przez chirurga dentystę należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Takie zabiegi wykonuje się, gdy stan zębów jest zły – głównie na skutek często powracających stanów zapalnych lub postępującej próchnicy. Chirurg stomatolog zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do dentysty chirurga trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Chirurg stomatolog a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. W dzisiejszych czasach jednakże dostępne są środki, skutecznie eliminujące przykre odczucia. Poza tym pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać dodatkowe środki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie pełnej narkozy.