Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

badania psychotechniczne Bielsko Biała, badania psychologiczne kierowców Bielsko

Na bezpieczeństwo na drogach w największym stopniu rzutują kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich pojazdy. Naprawdę ważne jest to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich sytuacji istotne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych profesji w myśl przepisów muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ten temat kilka słów. Jak często powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Badania psychologiczne kierowców – jak przebiegają?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy z kolei specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one postać rozmowy z badanym, w trakcie której odpowiada on na pytania na temat zachowań w skrajnych przypadkach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są badania na specjalnych urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest zdolność szybkiego reagowania, podzielność koncentracji, percepcja szybkości i widzenie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa rozmowę z psychologiem, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy pamiętać, że nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W internecie dostępne są liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]