Badania operatorów – kto i dlaczego musi im się poddać?

Badania operatorów – kto i dlaczego musi im się poddać?

Dowiedz się, jak zamówić badania operatorów Bielsko Biała. Skieruj się tu.

Gdy mowa o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zazwyczaj łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je wykonać. Obowiązek ten przepisy nakładają też na operatorów wózków, dźwigów, koparek i podobnych urządzeń. Dlaczego jest taka potrzeba i na czym badania tego rodzaju polegają?

Czy badania operatorów są konieczne?

Ustawa dokładnie wskazuje, przedstawiciele jakich zawodów muszą wykonać badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których doskonała sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i innych osób. Poza tym, jeśli chodzi o środowiska, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często dochodzi w nich do wypadku, a większa część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i dlatego wykonywanie tego rodzaju kontroli jest kluczowe.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się operatorów i kierowców, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Sprawdza się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o widzenie zmierzchowe i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a ponadto prędkość reakcji, zdolność oceny odległości i poziom koncentracji. Istotna jest także przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, używana jest też specjalna aparatura. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż 0,5 godziny.
Jeżeli chodzi o to, jak długo badania są ważne, to jest to zależne głównie od wieku osoby, której dotyczą. Najczęściej są to trzy-cztery lata, natomiast dla osób powyżej 50 lat – jeden-dwa lata.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]