Wznoszenie budynków – zastosowanie dźwigarów

dźwigar, dźwigary

Szalunki to konstrukcje niezastąpione na większości budów. Z ich wykorzystaniem możliwe jest modelowanie odpowiedniego kształtu murów wylewanych z betonu oraz wykonanie w nich wlotów na drzwi i okna. Szalunki są też niezastąpione przy budowie sufitów – wówczas ich kluczowym modułem są dźwigary. Bez ich użycia nie byłaby możliwa budowa jakiegokolwiek wielopiętrowego obiektu. Dźwigary sprawiają, iż sufit nie opada zaraz po wylaniu i jest w stanie stężeć. Z jakich tworzyw produkuje się dźwigary? Gdzie można je kupić?

Z jakich materiałów produkowane są dźwigary?

Dźwigar wystawiany jest na potężne obciążenia, które osiągają kilkadziesiąt ton. Dlatego jego istotną cechą jest trwałość. W dużym stopniu wpływają na nią dwa elementy – jakość produkcji i rodzaj użytych do tego materiałów. Powinny one być dokładnie dobrane i sprawdzone pod kątem odporności na potężne obciążenia. Najodpowiedniejszym materiałem okazuje się lite drewno takich drzew jak topola, olcha, buk i sosna. Bardzo ważne jest też odpowiednie zaimpregnowanie dźwigarów, które ochroni je przed szkodliwym działaniem wilgoci, klejów i pozostałych płynnych chemikaliów stosowanych na budowie – a więc substancji, które często niszczą strukturę drewna.

Dźwigary – lepiej posiadać własne czy wydzierżawić?

Podmioty, które na co dzień zajmują się budową wielokondygnacyjnych budynków dysponują swoimi dźwigarami. Ich kupno oraz przechowywanie wiąże się jednakże z pewnymi wydatkami. Na szczęście przedsiębiorstwa, które od czasu do czasu akceptują zamówienia tego typu, mogą uniknąć wspomnianych przeszkód. Dobrym rozwiązaniem dla nich jest skorzystanie z usług podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów oraz pozostałych modułów konstrukcji szalunkowych.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]