Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Sprawdź, gdzie nabyć szalunki Kraków.

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające stawianie murów budynków. Najczęściej wykorzystuje się je w przypadku wylewania ścian z betonu – wtenczas są one niezbędne do tego, by odpowiednio je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się też w czasie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie przelotów na okna, bramy i drzwi. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je znaleźć.

Systemy szalunków

Najstarszym rodzajem szalunków jest struktura utworzona z desek drewnianych ewentualnie grubych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po zdemontowaniu może zostać użytkowana powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednak ciężki – wielu wykonawców oraz inwestorów wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur służących do szybkiego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki mogą być wytworzone z metalu, drewna lub sklejki, a także łączyć w sobie 2 lub 3 surowce. Z reguły jednakże korzysta się ze sklejki – głównie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę scalają łączniki, głowice ze aluminium lub stali, narożniki i belki.

Wynajęcie szalunków – nie musisz ich nabywać?

Podmioty cyklicznie zajmujące się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających wybudować jeden obiekt oraz ekip, które oferują odmienne usługi. Zakup wszystkich modułów koniecznych do złożenia szalunku nie byłby rentowny . Znacznie rozsądniejszym wyjściem będzie wynajem szalunków.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]