Żywność ekologiczna – czym różni się od konwencjonalnej?

Żywność ekologiczna – czym różni się od konwencjonalnej?

Sprawdź, gdzie zamówić żywność eko.

Od prężnego rozwoju branży spożywczej, który zaczął się na początku zeszłego stulecia, wyroby spożywane przez nas każdego dnia zaczęto nagminnie wypełniać różnymi związkami przedłużającymi ich zdatność do spożycia. Ale razem z rosnącą świadomością konsumentów odnośnie tego, co jedzą i jak może to wpływać na ich samopoczucie, ostatnio coraz chętniej poszukują oni towarów wyprodukowanych z żywności eko.

Ekologiczna żywność – z upraw nie korzystających z chemicznych nawozów i pestycydów

By dany produkt sprzedawany w naszym kraju mógł tytułować się „eko”, musi spełnić wiele warunków. Żywność ekologiczna oraz przetwory z niej sporządzone muszą pozyskać odpowiednie certyfikaty wydawane przez wyznaczone do tego instytuty. Podstawowym jednak przymiotem spożywczych wyrobów eko jest to, że zastosowane do ich przyrządzenia warzywa oraz owoce kultywowano z zachowaniem najważniejszych obostrzeń rolnictwa ekologicznego. To oznacza, iż rolnicy nie wykorzystywali chemicznych pestycydów ani nawozów mogących niekorzystnie wpływać nie tylko na zdrowie ludzi, lecz które też szkodzą środowisku. Niektóre bowiem nawozy zatruwają wody powierzchniowe bądź wywołują zasolenie gleby, a natryski upraw silnymi pestycydami nierzadko są przyczyną śmierci pożytecznych owadów. Natomiast ekologiczna uprawa powoduje, że owoce oraz warzywa cechują się niższą zawartością metali ciężkich, azotynów oraz azotanów, a to oznacza, iż mniej tych szkodliwych związków przeniknie do ciała ich konsumentów.

Jak musi być oznaczona zdrowa żywność eko?

Przetwory ekologiczne są poddawane nieprzerwanej kontroli we wszystkich fazach produkcji, w tym także podczas transportu i przechowywania. Co ważne, jeśli produkt spełnia kryteria, jego producent oprócz standardowych informacji między innymi o terminie przydatności do spożycia, warunkach składowania, masie netto, miejscu pochodzenia składników i kaloryczności, musi także obowiązkowo podać numer identyfikacyjny organu kontrolnego niniejszy artykuł i umieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, czyli kształt liścia ułożony z gwiazd. Wypatrując żywności ekologicznej warto zatem czytać uważnie etykiety wyrobów, a kupując je online w sklepie producenta sprawdzić, czy na stronie widnieje informacja o zdobytych certyfikatach.

Nasze dane kontaktowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]