Zewnętrzna i wewnętrzna dekoracja budynku – klinkier elewacyjny

Zewnętrzna i wewnętrzna dekoracja budynku – klinkier elewacyjny

Klinkierem określamy typ cegły ozdobnej, którą można umieścić zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Czym się charakteryzuje i dlaczego jest współcześnie tak chętnie wykorzystywana w pracach wykończeniowych?

Klinkier – cegła ozdobna o wszechstronnym zastosowaniu

Klinkier to po prostu wypalane w bardzo wysokich temperaturach płytki ceglane, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością na wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Płytki z cegły od dziesięcioleci znajdują zastosowanie jako element wykończenia domów oraz mieszkań – mogą być użyte m.in. jako wewnętrzne płytki elewacyjne lub cegła na komin. Cegła dekoracyjna jest stosowana także na cokoły, podokienniki, naroża, a także pozostałe elementy budynków i znakomicie zdaje egzamin zarówno w przypadku domów wzniesionych w klasycznej, jak i nowoczesnej stylistyce.
Elewacja klinkierowa wygląda bardzo elegancko i nie jest podatna na niekorzystne czynniki z zewnątrz – deszcz, niską temperaturę, śnieg czy promieniowanie słoneczne. Klinkier na elewacje utrzymuje się więc przez lata w doskonałym stanie. Płytki ścienne wykonane z klinkieru mają również inne atuty – zastosowanie naturalnego surowca sprawia, iż są one niepodatne na działanie grzybów, a przy tym antyalergiczne.

Wewnętrzne płytki klinkierowe oraz elewacja z klinkieru

Cegła dekoracyjna zastosowana na ścianę zewnętrzną domu nada budynkowi nietuzinkowego charakteru i odróżni go od innych. Natomiast klinkier użyty jako wewnętrzna elewacja uwydatni styl, w którym utrzymane są pomieszczenia – świetnie będzie pasować do wnętrz wzorowanych na nowojorskich loftów. Dobrej jakości płytki ceglane można kupić w licznych sklepach z materiałami budowlanymi – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.