W zasadzie każdy słyszał o odzieży termoaktywnej, niemniej jednak nie wszyscy spotkali się z określeniem „odzież kompresyjna” w odniesieniu do sportu, bowiem to pojęcie przeważnie łączone z akcesoriami stosowanymi w medycynie. W tym artykule przybliżymy tę grupę odzieży sportowej i opiszemy, jak oddziałuje ona na wydajność ćwiczeń osoby ją noszącej.
Zalety odzieży i bielizny kompresyjnej
Odzież i bielizna kompresyjna to wyspecjalizowane wyroby, które mają liczne właściwości pozytywnie wpływających na jakość ćwiczeń. Przede wszystkim taka odzież dokładnie przylega do skóry co powoduje, iż oplecione nią mięśnie szybciej się regenerują. Kontrolowany ucisk, jaki daje ta przeważnie bezszwowa odzież, przyczynia się do lepszego ukrwienia i dotlenienia tkanek oraz szybszego usunięcia kwasu mlekowego z trenowanych mięśni. Dobrej klasy odzież uciskowa zimą skutecznie uchroni organizm przed mrozem, natomiast latem nie dopuści do jego przegrzania. Ten atrybut ubrań kompresyjnych umożliwia używanie ich zarówno przez sportowców trenujących pod dachem siłowni, jak i tych wolących ćwiczenia na świeżym powietrzu. Następną nadzwyczaj ważną cechą bielizny i odzieży kompresyjnej jest zdolność zapobiegania mikrourazom mięśni, bo osłabia ona wibracje oraz wstrząsy mięśni, często występujące w czasie treningów o charakterze siłowym.
Odzież oraz bielizna kompresyjna – czy zawsze zakładać na czas ćwiczeń?
Odzież kompresyjna opracowana została zwłaszcza do noszenia w trakcie dynamicznego treningu. Np. koszulki o własnościach uciskowych podtrzymują mięśnie pleców i brzucha oraz umożliwiają odpowiednią wentylację, a spodnie kompresyjne normują pracę tkanki mięśniowej kończyn dolnych, w ten sposób pomagając biegaczom osiągnąć lepsze rezultaty. Zawodowi sportowcy, skoncentrowani na treningu mięśni całego ciała często używają kombinezonów kompresyjnych, natomiast normalni bywalcy siłowni na ogół polegają na zestawie spodnie + top. Skarpetki czy getry kompresyjne można nosić podczas treningów, jednak poleca się korzystać z nich raczej bezpośrednio ćwiczeniach, aby szybciej odbudować mięśnie. Ważne jest również, aby właściwie dobrać rozmiar odzieży czy bielizny kompresyjnej, tak by nie była przyczyną zbyt mocnego ucisku, który mógłby niekorzystnie wpłynąć na przepływ krwi. Odzież i bieliznę kompresyjną damską oraz męską bez problemu kupimy w sklepach sportowych.
Nasze dane kontaktowe:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce
Mob.: +48 798-558-877
E-mail:
[email protected]