Zabawki dla noworodków i niemowląt – na co zwrócić uwagę?

Zabawki dla noworodków i niemowląt – na co zwrócić uwagę?

Dzieciom już od pierwszych dni życia towarzyszą wszelkiego rodzaju zabawki. Naturalnie najbardziej kochane są najczęściej te, które malec może przytulać i z którymi często tworzy bardzo silną emocjonalną więź. O tym, jak głęboka jest więź malucha z maskotką, świadczy fakt, że większość z nas pamięta swoją ukochaną lalkę bądź misia z czasów dzieciństwa, a być może do tej pory je trzyma w ramach sentymentalnej pamiątki.

Czym powinny charakteryzować się maskotki dla noworodków i niemowląt?

Niemowlęta i noworodki nie są w stanie jeszcze bawić zabawkami. W wielu przypadkach otrzymane z okazji ich przyjścia na świat lalki oraz misie przez wiele tygodni stanowią zaledwie element dekoracji pokoju dziecka. Nie znaczy to jednakże, że pociecha nie ma z nimi styczności na co dzień, bowiem od razu budzą one jego ciekawość. Niemowlę usypia w ich towarzystwie i sięga po nie rączkami w trakcie zabaw z rodzicem. Skutkiem tego, zabawki dla kilkumiesięcznych maluchów winny wyróżniać się wysokim stopniem bezpieczeństwa.

Lalki oraz pluszaki dla niemowląt nie mogą mieć twardych detali, nade wszystko tych niewielkich (przykładowo oczek lub guzików), które szybko mogłyby się odczepić i które maluch mógłby włożyć do ust i połknąć. Mając na uwadze zdrowie dziecka powinno się wybierać zabawki, które wyprodukowane są z surowców nierecyklingowanych oraz tych, które nie powodują uczuleń. Przed zakupem koniecznie powinno się sprawdzić, czy zabawka spełnia w pełni normy bezpieczeństwa (oznaczenie CE), a także czy jest dostosowana dla noworodków i niemowląt. Takie pluszaki i akcesoria dla dzieci są oznaczone jako 0+.

Zabawki a sensoryka

Pierwsze tygodnie życia dziecka są niesłychanie istotne dla jego prawidłowego rozwoju. To okres, w którym maluch uczy się chwytać i puszczać rozmaite przedmioty, poznaje barwy, jak również kształtuje swój zmysł dotyku i słuchu. By wspomagać rozwój sensoryczny dzieci, zabawki dla niemowląt zazwyczaj cechują się ekspresyjną kolorystyką oraz mają sterczące detale, które będą w stanie chwycić drobne dłonie dziecka albo które wydają delikatne dla ucha brzmienia (na przykład szelest). Ciekawe są również przytulanki, które kształtują zmysł dotyku malucha – mogą być wykonane z materiałów o różnej teksturze bądź mają elementy o odmiennym stopniu miękkości.

Niemowlę przytulone do pluszowego króliczka z Galerii Bukowski

Niemowlę przytulone do pluszowego króliczka z Galerii Bukowski

Pluszaki dla noworodków oraz niemowląt w sklepie Galeria Bukowski

Oryginalne zabawki dla noworodków i niemowląt oferuje Galeria Bukowski, producent ręcznie szytych misiów oraz innych pluszaków dla dzieci w dowolnym wieku. W sekcji dla najmłodszych znajduje się kilka odmian indywidualnie zaprojektowanych zabawek, które z pewnością pokocha każde dziecko. W sklepie można zamówić m.in. maskotki z serii The Happy Family, które pobudzają ciekawość maluchów swoimi nieszablonowymi barwami oraz wydające bardzo subtelne dźwięki pluszowe grzechotki, puszyste w dotyku i dostosowane do rąk kilkumiesięcznych dzieci. Użyteczne na co dzień są kocyki-przytulanki, na których można kłaść niemowlę w czasie zabawy. Mają one wystające elementy stymulujące ciekawość maluchów i ozdobione są główkami przeróżnych zwierzątek, zatem mogą także służyć jako przytulanka (tak nazywany z ang. comfort blanket).

Wyjątkową kolekcją zabawek są misie z serii Ziggy, czyli maskotki przebrane za inne zwierzaki. Dzięki nim mamy spędzą mnóstwo godzin na wesołej zabawie z pociechą, przykładowo pokazując mu, jak miś zamienia się w kilku ruchach w kompletnie inną przytulankę. Osobny dział w sklepie są z kolei misie idealne na podarunek z okazji narodzin, chrztu czy świętowania pierwszych urodzin malucha.

Wszelkie pluszaki i zabawki oferowane w sklepie Galeria Bukowski są zgodne z europejskimi normami bezpieczeństwa, a zachowanie ich w czystości jest nader proste – wolno prać je ręcznie lub w pralce. Maskotki z wyszywanymi oczami mogą służyć do zabawy już od wczesnych chwil życia.