Rynny plastikowe czy metalowe – które wybrać?

Rynny plastikowe czy metalowe – które wybrać?

Więcej o orynnowaniu dachu na https://www.regamet.pl/akcesoria-dachowe/.

Systemy dachowe tworzy wiele elementów. Pośród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości i komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia wydajne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu kłopotów wynikających z jej kumulowania się. Nie powinniśmy zatem lekceważyć doboru najlepszych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz zdolności – podobnie jak montaż systemów rynnowych. Co zatem powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie zadanie pełnią takie systemy? Z jakich części się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Systemy rynnowe – jakie elementy wchodzą w ich skład?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z licznych mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu albo pod nim, których rolą jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na rogach budynku – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie różnych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a później do kanalizacji.

Rynny PCV, plastikowe albo metalowe – które zamontować?

W asortymencie sklepów budowlanych dostępne są orynnowanie dachu wyprodukowane z kilku materiałów – głównie z metalu lub PCV. Które z nich będą najlepsze? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego oraz tego, w jakim stopniu jest on wystawiony na działanie opadów. Decyzję o wyborze konkretnego orynnowania powinno się zatem skonsultować z ekspertem.

Nasze dane kontaktowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08