Firma CadXpert posiada szeroką ofertę materiałów do druku 3D: żywice fotopolimerowe, tworzywa termoplastyczne i inne. Materiały do drukarek 3D dzieli się na 4 kategorie:
– PolyJet – ciekłe żywice fotopolimerowe, które utwardza się przy pomocy światła UV,
– FDM – warstwy ciekłych tworzyw termoplastycznych (filamentów). Dzieli się ono na 2 podkategorie: FDM do błyskawicznego tworzenia prototypów z niedrogich termoplastów oraz przemysłowe FDM stosowane do profesjonalnego wytwarzania z funkcjonalnych materiałów termoplastycznych,
– SLS – spiekany selektywnie poliamid w proszku,
– SLA – utwardzane wiązką laserową żywice fotopolimerowe o rozmaitych cechach.
Filament do drukarki 3D – niezastąpiony w ekspresowym prototypowaniu
Filament to materiał wykorzystywany do druku 3D w technologii FDM. Ta technologia druku oraz materiał są stosowane do testowania funkcjonalnego, jak również do seryjnej produkcji i błyskawicznego prototypowania z łatwych w obróbce surowców. Jakie filamenty są najczęściej stosowane do druku 3D? Zazwyczaj sięga się po łatwe w obróbce poliaktydy czyli PLA, materiały inżynieryjne (między innymi te odporne na pękanie) czy też mające szczególne właściwości (przykładowo niepalność). Technologia druku FDM dorównuje wydrukom uzyskanym za pomocą innych rozpowszechnionych metod: wtrysku lub termoformowania. Największe atuty filamentów to duża dostępność, przystępna cena idąca w parze z wysoką jakością wydruku, a także ekologiczny sposób ich wytwarzania (nietoksyczny a przy tym czysty, w związku z tym wyprodukowane z jego pomocą prototypy mogą być wykorzystywane m.in. w biurach).
W ofercie firmy CadXpert w technologii FDM znajdują się materiały:
– do szybkiego prototypowania,
– inżynieryjne,
– elastomery.
Materiały do druku 3D w technologii PolyJet oraz SLA
Poza filamentami, w ofercie CadXpert znajdują się także wiele innych materiałów do drukarek 3D. Dla technologii PolyJet są to m.in. materiały:
– imitujące polipropylen,
– medyczne,
– transparentne.
PolyJet jest uważana za nadzwyczaj precyzyjną a jednocześnie wszechstronną technologię druku 3D. Płynne żywice fotopolimerowe utwardza się warstwa po warstwie przy pomocy światła ultrafioletowego. Za sprawą swoich właściwości mają zastosowanie najczęściej jako modele: inżynieryjne, imitujące produkt końcowy, koncepcyjne i anatomiczne. Z tych fotopolimerów wytwarzane są także opakowania, pojemniki i inne artykuły użytkowe.
Z kolei w stereolitografii (innymi słowy technologii SLA) są to m.in. materiały:
– standardowe,
– inżynieryjne,
– odlewnicze,
– dentystyczne.
Jakie zastosowanie ma ciekła żywica fotopolimerowa utwardzana promieniem lasera? Nader szerokie. Przeważnie wykorzystujemy ją w medycynie oraz przemyśle do trójwymiarowego druku projektów koncepcyjnych i prototypów, jak również wszelkich elementów wymagających gładkiej powierzchni.
Nasze dane kontaktowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków
Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail:
[email protected]