Kilka słów o łańcuchach samochodowych

Kilka słów o łańcuchach samochodowych

Szukasz łańcuchów na koła? Sprawdź ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest m.in. w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i Niemczech). Jak zatem modele łańcuchów na koła można kupić?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy zazwyczaj mając na względzie ich zastosowanie. Rozróżniamy modele wykonane z myślą o stosowaniu w pojazdach osobowych, dostawczych, terenowych i ciężarowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się również przekrojem i grubością ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dopasowane do typu felgi oraz wzorem zaplotu. Różne są także materiały, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci stosują przede wszystkim stal tytanową bądź manganową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być przyczyną sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, warto potrenować tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się buksowania kół, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i poruszania się po odśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też koniecznie nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich użytkowania.

Nasze dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]