Kantar skórzany i sznurkowy – który wybrać?

Kantar skórzany i sznurkowy – który wybrać?

Chcesz kupić kantar skórzany? Wejdź na horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38

Kantar jest pospolitym fragmentem uprzęży dla konia. Mylony bywa z uzdą, bowiem wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest nieobecność wędzidła – części umieszczanej w pysku, pozwalającej na kierowanie poruszającym się zwierzęciem. Kantar to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie praktycznie się nie rozstają. Skutkiem tego musi on pasować do profilu i rozmiaru głowy konia, a także nie być powodem powstania uszkodzeń skóry. Jak więc wybrać odpowiedni kantar dla konia? Na jakie jego właściwości trzeba zwrócić uwagę?

Kantar sznurkowy, a może podszywany – który odpowiedniejszy dla konia?

W sprzedaży dostępne są rozmaite typy kantarów: sznurkowe, taśmowe, podszywane i skórzane. Te pierwsze, zwane również halterami, są rekomendowane z uwagi na znaczną kontrolę, którą jeździec dzięki nim może mieć nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia dużo bardziej komfortowy jest natomiast kantar taśmowy lub skórzany. Znacznie wyższy komfort zapewniają kantary podszywane – na przykład prawdziwym lub syntetycznym futrem, które da się odczepić celem konserwacji. Taki kantar wspaniale zapobiega powstaniu obtarć, a równocześnie pozwala uwiązać konia na czas pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas ćwiczeń czy spacerów.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla trakenów?

Kantary wytwarzane są w paru rozmiarach. Rozmiar najmniejszy to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym oraz źrebiętom. Kolejny to shetty (0), którego powinni używać właściciele koni szetlandzkich oraz większych źrebiąt. Kantar zwany pony (1) został z kolei stworzony dla kucy (np. walijskich) i rocznych koni większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich wymiarów i są odpowiednie między innymi dla koni huculskich, półkrwi arabskiej, holsztyńskich oraz trakenów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla dużych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie albo shire).

Nasze dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]