Rzeźba to jedna z najstarszych metod artystycznego wyrazu. Pierwsze arcydzieła zaistniały już wiele tysięcy lat temu i nieustannie towarzyszą ludziom w różnych sferach naszej egzystencji. Widzimy je przede wszystkim tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w świątyniach, na wystawach i w muzeach, ale również w miejscach ogólnodostępnych: w gmachach urzędów, na placach i ulicach, a nawet w centrach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w naszym codziennym życiu jest na tyle duże, że nie całkiem zdajemy sobie sprawę z tego, iż dzieła tworzone dłońmi rzeźbiarzy widujemy praktycznie codziennie. W naszym wpisie podamy kilka przykładów potwierdzających powyższe słowa.
Figury z brązu w miejscach publicznych
Prace rzeźbiarzy, również jeśli przedstawiają ogromne atuty artystyczne i estetyczne, notorycznie są przez nas traktowane jako norma – na terenach miejskich (aczkolwiek nie tylko) są wszak obecne dosłownie na każdym kroku. Niezliczone pomniki, jak również rzeźby stawiane na ulicach, na skwerach czy w przydomowych ogródkach, obecne są wszak w zdecydowanej większości krajowych miejscowości. Ponad to często można je zobaczyć też w licznych budynkach. Są ozdobą na przykład w urzędach, szkołach czy pozostałych miejscach użyteczności publicznej
Odlewy artystyczne. Kto je wykonana?
Podane powyżej przykłady to przeważnie duże, nieruchome prace. Jednak stanowi to mniejszą część wszelkich rzeźb, z którymi mamy kontakt w naszym codziennym życiu. Istotna większość z nich to jednak małe prace, stworzone z myślą o prywatnym użytku – to przykładowo popiersia wykonywane na zlecenie, nagrody na laureatów konkursów czy statuetki okolicznościowe. Projektodawcy wszelkiego typu zawodów sportowych lub eventów mają dość łatwe zadanie, bo nabycie rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych metali) nie jest ogromnym wydatkiem, a ich opracowanie należy po prostu zlecić doświadczonemu artyście.