Biokominek – zamontujesz go wszędzie

Biokominek – zamontujesz go wszędzie

Ile razy wyobrażaliśmy sobie tę scenę – roześmiani ludzie z filiżanką ciepłej kawy w ręku grzeją się przy cieple kominka. Na ogół w chłodne dni mieszkańcy bloków zazdroszczą możliwości posiadania kominka tym, którzy mają domek. Faktem jest, że tradycyjnego kominka nie założymy w mieszkaniu, jakkolwiek możemy wyposażyć je w biokominek!

Eko kominek – jego charakterystyka i główne walory

Biokominek, znany również jako eko kominek, charakteryzuje się tym, że można go postawić w praktycznie każdym mieszkaniu. Nie wymaga on stworzenia komina wentylacyjnego, ważne jest natomiast, aby przestrzeń w którym będzie założony eko kominek miała niczym niezakłóconą rotację powietrza. Nie wolno montować go w lokalach całkowicie szczelnych. Ogromnym walorem eko kominka jest jego ascetyczna budowa (to wszak tylko palenisko i obudowa) oraz relatywna lekkość. W większości wypadków wyprodukowany jest ze stali nierdzewnej, ale można znaleźć także modele z obudową szklaną bądź kamienną. Niektóre eko kominki są mobilne, co daje możliwość dowolnego ich przenoszenia, np. wtedy kiedy zdecydujemy się dokonać zmiany wystroju mieszkania. W ciągu minionych kilku lat popyt na eko kominki tak silnie rozwinął te produkty, iż obecnie nietrudno dobrać jakiś jego wariant do dowolnego stylu mieszkania. W sklepach internetowych i stacjonarnych dostaniemy modele biokominków wiszących, narożnych lub wolnostojących. Spotkamy warianty biokominków z szybą lub bez, a nawet biokominki zewnętrzne, przeznaczone do montażu w altanach, w ogrodzie, na werandzie, tarasie bądź na balkonie, które można użyć także jako dekorację ogródka restauracji albo ośrodka wypoczynkowego.

Biokominek – ogrzewanie bez sadzy i dymu

W biokominkach nie wykorzystuje się ani drewna ani węgla, tym samym nie wytwarza się dym. Podczas wypalania się bioetanolu, który jest biopaliwem, powstaje wyłącznie para wodna oraz CO2 (stąd wspomniana wyżej konieczność zapewnienia należytej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu). Charakterystyczną cechą ciekłego paliwa jest też to, że po skończeniu cyklu spalania nie ma potrzeby czyszczenia paleniska z popiołu ani z sadzy. Zanieczyszczenia nie osiadają zatem na sprzętach domowych czy meblach, ponieważ biopaliwo spala się praktycznie w całości. Biokominki są ekologiczne – wypalanie bioetanolu nie wyzwala żadnych związków szkodliwych. Wadą dla poniektórych jest to, że biokominki wyzwalają mniej ciepła niż standardowe kominki, jednakże ich atuty, w szczególności opcja korzystania z nich w bloku oraz ogromne walory aranżacyjne, przeważają.