Food pairing dla początkujących. Możesz się tego nauczyć

Food pairing dla początkujących. Możesz się tego nauczyć

Zainteresowany food pairing? Kliknij w to miejsce.

Pomimo, że jesteśmy przyzwyczajeni do określonych kombinacji smaków, nie oznacza to, iż parowanie ze sobą dań, które na pierwszy rzut oka zupełnie do siebie nie pasują, nie może przynieść zaskakujących i, co najważniejsze, smacznych rezultatów. Uświadamiamy sobie to coraz częściej. Ogromne oddziaływanie na nasz zmysł smaku miało naturalnie pojawienie się na rynku nieosiągalnych przedtem w naszym kraju produktów, a także otworzenie się na odmienne tradycje kulinarne. Dzięki temu chociażby połączenie egzotycznych sosów owocowych z mięsem rzadko już dziwi. Ci, którzy zasmakowali w niebanalnych fuzjach smakowych w wielu przypadkach inicjują swoje eksperymenty i samodzielnie szukają coraz to dziwniejszych połączeń. By te jednak dały pozytywne rezultaty, powinno się najpierw zaopatrzyć się w odpowiednią wiedzę.

Food pairing – umiejętność zestawiania ze sobą smaków

Jeśli chcemy, aby nasze kulinarne poszukiwania naprawdę stały się przyczyną ekscytacji oraz pozwalały ujawnić nowe smakowe doznania, warto postępować zgodnie z normami przyjętymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, w rzeczy samej, są tylko wskazówkami, o których nie wolno zapominać, by aromaty łączyły się w harmonijną, chociaż niezwykłą całość. Najlepiej uczynimy, jeśli zainteresujemy się food pairingiem. Tak tytułuje się się sztukę zestawiania ze sobą smaków, które w ogólnym przeświadczeniu uważane są za całkiem ze sobą niewspółgrające. Wszystkie wytyczne food pairingu są jednak wnikliwie przeanalizowane i poparte głęboką wiedzą z dziedziny biochemii, dotyczącą zwłaszcza zawartości poszczególnych składników w wykorzystywanych produktach. Food pairing nie dotyczy wyłącznie posiłków, lecz także napojów (w tym wysokoprocentowych).

Food pairing polega na dużej fantazji oraz wyczuciu

Do praktykowania food pairingu konieczne są bujna wyobraźnia i instynkt, niemniej jednak to nie one będą najistotniejsze. Dużo bardziej jest istotna znajomość ilości przeróżnych substancji w komponentach potraw, a także tego, jak reagują one z pozostałymi składnikami. Dlatego rozsądną decyzją będzie wzięcie udziału w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez profesjonalnego szefa kuchni – zwłaszcza, iż przekazanie elementarnej wiedzy trwa mniej więcej kilkanaście godzin.

Nasze dane kontaktowe:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]