Aranżacja ogrodów – nie tylko rośliny

Aranżacja ogrodów – nie tylko rośliny

Zamiast aranżować ogród na chybił trafił, korzystniej będzie zdecydować się na jego przemyślaną oraz wysmakowaną aranżację. Właściwa rekultywacja terenu i aranżacja spowoduje, że ogród będzie wyglądał zachwycająco. Wymaga to jednakże sporej umiejętności oraz wiedzy, m.in. na temat tego, które nawozy dla roślin wybrać. Najkorzystniejszy rozwiązaniem jest więc powierzenie aranżacji profesjonalistom. Wbrew pozorom, może to być mniej kosztowne aniżeli samodzielne – często nieudane – próby urządzania czy pielęgnowania ogrodu.

Projektowanie ogrodów nie jest łatwa – co trzeba wiedzieć?

Aranżacja ogrodów wymaga między innymi solidnego pogłębienia wiedzy na temat gleby oraz roślinności. Trzeba wiedzieć, jakiego rodzaju gleba występuje w ogrodzie (czy nawet w jego określonych obszarach) i wobec tego które powinno się umieścić tam gatunki roślin, z wzięciem pod uwagę innych ich wymogów, dotyczących na przykład tolerancji wiatru bądź zapotrzebowania na światło słoneczne. Ważny jest też właściwy układ roślin, na przykład umieszczanie blisko siebie kwiatów, które kwitną po sobie, przez co ogród będzie przez długi czas zachwycał swym urokiem. Nie lada umiejętności wymaga również zrobienie systemu drenującego oraz systemu nawadniania. Są to sprawy praktyczne, ale największe znaczenie ma przecież wygląd ogrodu. Wiele osób pragnie zaaranżować swój ogród w konkretnej stylistyce – w stylu francuskim bądź angielskim. Żeby jednakże móc mocno zakorzenić ogród w jakiejś stylistyce, trzeba nie tylko dobrze orientować się we właściwych dla nich roślinach i ich układzie, lecz również odpowiednio dopasować do niej inne elementy aranżacji.

Projektowanie ogrodów – co można w nich umieścić?

Niewielu posiadaczy pięknie zaaranżowanego ogrodu poprzestaje tylko na roślinach, choć naturalnie wypielęgnowany trawnik, kwitnące kwiaty, ozdobne drzewa i krzewy są w ogrodzie najistotniejsze. Warto jednakże zafundować im odpowiednią oprawę w postaci estetycznego ogrodzenia ogrodu, a także oświetlenia, które wspaniale wyeksponuje roślinność, przy czym nie muszą to być tylko standardowe lampy solarne. W ogrodzie pięknie prezentują się sadzawki oraz oczka wodne, sielskiego klimatu dodają im też kamienne schodki. Piękno zadbanych roślin podkreśli kamień ozdobny, wielkie znaczenie mają również ścieżki. Pełnią one ważne zadanie – pozwalają dotrzeć do określonych zakątków bez deptania trawnika, a przy tym podnoszą walory estetyczne ogrodu. Ich podłoże może stanowić na przykład bruk kamienny bądź żwir ozdobny. Rodzaj podłoża ścieżek, ich układ i wymiary, a także wszystkie pozostałe elementy architektury ogrodu – meble ogrodowe czy oświetlenie, trzeba umiejętnie dopasować do stylu domu oraz ogrodu. Samodzielnie wykonać udaną kompozycję jest niełatwo, warto więc zlecić to zadanie osobom, które doskonale się na tym znają.