Zastosowanie motoreduktorów

Zastosowanie motoreduktorów

Jeśli szukasz motoreduktorów, kliknij tu.

Motoreduktor to po prostu zintegrowany układ napędowy złożony z przekładni i silnika elektrycznego. Jak działają motoreduktory i jak się je wykorzystuje? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktory – prefabrykowane układy, które oszczędzają czas inżynierów

Motoreduktory pozwalają na efektywne wykorzystanie silników elektrycznych w roli napędu w licznych użyciach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna sprawność przekładni nigdy nie jest stuprocentowa, w związku z tym zawsze pojawia się niewielka różnica między mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne moduły jak hamulce lub sprzęgła. Największą zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane zestawy, które można bez problemu wybrać z oferty producenta tak, by ich parametry perfekcyjnie pasowały do potrzeb budowanego projektu. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasami miesiące, na żmudne obliczenia i testy różnych zestawów elementów. W zależności od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do długotrwałego bądź krótkotrwałego okresu pracy, a także do sporych, średnich bądź niewielkich obciążeń.

Motoreduktor, w którym wykorzystano kilkustopniową przekładnię, pozwala otrzymać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Rodzaje oraz zastosowanie motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane w oparciu o różne rodzaje silników (BLDC, DC, AC czy szeregowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc następujące motoreduktory:
– motoreduktory walcowe i płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową).

Brak z pewnością takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to przemysł, logistyka czy produkcja żywności, dzięki motoreduktorom działają przeróżne automaty, jak m.in podnośniki, linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome albo wirniki. Ogromne zróżnicowanie typów użytych w nich przekładni i silników, ich mocy i wielkości spowodowała, iż liczbę potencjalnych zestawów, które współcześnie oferują wiodący światowi producenci motoreduktorów, można wyrażać już nie w tysiącach, ale wręcz w milionach.

Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]