Węzeł optyczny – do czego służy?

Węzeł optyczny – do czego służy?

Kliknij tu, aby zaopatrzyć się w węzeł optyczny

Współczesne instalacji komputerowe prawie zawsze tworzy się z zastosowaniem światłowodów. Jest to zasługą niepowtarzalnych cech tego kabla – szybkości przekazu informacji i niewielkich zakłóceń. Jak wiemy, instalacje tego rodzaju nie byłyby w stanie funkcjonować bez odpowiednich podzespołów pozwalających na przekaz danych i późniejsze kodowanie. By zamontować taką sieć potrzebne są takie części jak nadajniki optyczne oraz multiswitche, a także węzły optyczne. Te ostatnie są najważniejsze dla działania całej instalacji – pozwalają wszak na modyfikację sygnału optycznego na tradycyjny i przez to dostarczenie usług krańcowym odbiorcom. Jak jednak działają? Jakie parametry powinien wykazywać odpowiedni węzeł optyczny?

W jaki sposób działa węzeł optyczny?

Jak już wspomnieliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał optyczny, by emitować sygnał elektryczny. Warto jednak dodać, iż jego funkcjonalność nie ogranicza się wyłącznie do tego, gdyż węzeł optyczny może oprócz tego wykonać odwrotną operację. Pasmo, na jakim zwykle pracuje węzeł optyczny to od paru megaherców do aż 1 GHz. Do odpowiedniego działania węzła optycznego niezbędna będzie również właściwa osłona, zabezpieczająca wrażliwe podzespoły w środku węzła przed pyłem, wilgocią oraz innymi zagrożeniami – zazwyczaj wykonana ze stali.

Jaki węzeł optyczny zamontować?

O tym, czy konkretny węzeł optyczny będzie odpowiedni, świadczą pewne cechy. Najistotniejsze jest pasmo pracy urządzenia i poziom sygnału – od tego zależna jest bowiem ilość ostatecznych odbiorców, do których doprowadzi sygnał. Poza tym należy zwrócić uwagę na pobór prądu – w ogromnej mierze rzutuje to na koszty użytkowania węzła optycznego. Aby ustrzec się trudności przy naprawach sieci, dobrze również zwrócić uwagę na metody konfiguracji urządzenia – dobrze, jeśli umożliwia wygodną modyfikację wartości parametrów.

Nasze dane kontaktowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]