Gdzie się wykorzystuje silniki prądu stałego?

Gdzie się wykorzystuje silniki prądu stałego?

Sprawdź, gdzie zaopatrzyć się w silnik prądu stałego.

Dużo rzeczy, których używamy na co dzień i bez których mnóstwo czynności byłoby trudniejszych, aby działać wykorzystuje silniki elektryczne prądu stałego. Olbrzymie lub małe, szczotkowe albo bezszczotkowe, te silniki zmieniły nasz tryb życia oraz pracy, lecz przeciętny obywatel przeważnie nie ma pojęcia, jak funkcjonują te urządzenia, ani jak są one skonstruowane.

Co należy wiedzieć o silnikach elektrycznych na prąd stały?

Zadaniem silników elektrycznych na prąd stały jest wytworzenie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa zaznacza, że zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju istnieją od niemal dwóch wieków i nie są zasługą jednej osoby. Do ich opracowania, następnie modyfikacji i ostatecznie ich wprowadzenia do powszechnego wykorzystania w różnorodnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty uznanych naukowców połowy XIX w., jak m.in. Thomas Davenport, Thomas Edison oraz Gaston Planté. Silniki elektryczne na prąd stały skonstuowane są ze rotora, stojana, komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne i szczotek. Współcześnie często używane są również bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które w związku z brakiem tej stosunkowo awaryjnej części, są postrzegane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są generalnie lubiane za bezgłośną pracę orazwysoką niezawodność.

Silniki elektryczne prądu stałego znajdują się w wielu powszechnie używanych sprzętach

Teza, iż silniki DC są używane zasadniczo wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli posiadasz odtwarzacz DVD albo w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki prądu stałego są częścią sterowanych radiowo pociągów i samochodzików, czyli zabawek, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które pewnie kupimy również naszym pociechom. Silniki tego rodzaju znajdują się w dużych i małych pompach hydraulicznych niezbędnych w wielu branżach przemysłu, przykładowo wydobywczej, budowlanej oraz produkcyjnej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego samochody elektryczne staną się powszedniością, a już dziś te silniki poprawiają naszą mobilność, bowiem napędzają tak chętnie używane rowery elektryczne, segwaye i hulajnogi. Z silników DC korzystają również hobbyści do realizacji najróżniejszych prototypów z obszaru robotyki oraz mechaniki.

Chociaż silniki elektryczne prądu stałego o niewielkiej mocy bez przeszkód da się kupić w sklepach hobbystycznych i z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego wykorzystania dostępne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących specjalistyczne rozwiązania od szanowanych światowych producentów.

Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]