Automatyzacja magazynu – poznaj dostępne rozwiązania logistyczne

Automatyzacja magazynu – poznaj dostępne rozwiązania logistyczne

Dzisiejsze hale magazynowe mają nieraz ogromną powierzchnię i składują miliony sztuk materiałów. To powoduje, że, aby utrzymać wysoką efektywność ich pracy, trzeba wprowadzić w życie stosowne rozwiązania. Z pomocą przychodzi automatyka magazynowa, która usprawnia procesy rozładunku, przechowywania i wysyłki przechowywanych materiałów. Pod tym pojęciem kryje się szereg udogodnień, pośród których istotne znaczenie mają wózki systemowe, transport poziomy oraz system regałów przesuwnych. Jak poprawiają one wydajność magazynów?

Automatyzacja magazynu – transport poziomy oraz wózki systemowe

Jednym z największych wyzwań, przed jakim zostały postawione firmy spedycyjne, było uczynienie transportu materiałów wewnątrz magazynu efektywniejszym, szybszym i bezpieczniejszym. Dziś jest to możliwe dzięki technologiom takim jak wózki systemowe oraz transport poziomy. Pierwsze rozwiązanie polega na poprowadzeniu wózków po specjalnych torach, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie szerokości alejek z trzech do nieco ponad jednego metra. Z kolei systemy transportu poziomego zwykle składają się z przenośników rolkowych oraz dedykowanych zwrotnic, umożliwiających sterowanie ładunkiem.

Mobilne regały przemysłowe

Inną przeszkodą, z którą pozwala uporać się automatyka magazynowa, jest ograniczona powierzchnia. Jest on szczególnie uciążliwy w halach o niedużym metrażu, a także w chłodniach i mroźniach. Rozwiązaniem mogą okazać się mobilne regały magazynowe. Dzięki ich zastosowaniu pojemność hali może zwiększyć się o kilkadziesiąt procent, a dotarcie do poszczególnych palet będzie nadal tak łatwe, co w przypadku typowych systemów regałów. Do składowania towarów o mniejszej wartości, można ponadto zastosować automatyczne szafy magazynowe.