Złote monety bulionowe – alternatywa dla sztabek

Złote monety bulionowe – alternatywa dla sztabek

Chcesz kupić złote monety? Sprawdź https://goldbroker.pl/zlote-monety-bulionowe/.

Osoby decydujące się na inwestycję w złoto mają do wyboru kilka opcji: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje firm związanych z rynkiem metali szlachetnych lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w sektory gospodarki związane z tym kruszcem. Kolejną taktyką jest zakup złota inwestycyjnego, które oferowane jest nie tylko w postaci sztabek, ale także monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są emitowane w ograniczonym nakładzie

Złote monety kojarzymy z reguły z monetami kolekcjonerskimi, lecz monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to ze złota czy z drugich metali szlachetnych, odróżniają się od nich w kilku aspektach. Co najistotniejsze monety bulionowe są bite celem inwestowania w nie kapitału, z tej przyczyny ich nakład niezależnie od roku nie jest limitowany, a raczej regulowany przez zapotrzebowanie rynku. Monet bulionowych nie są emituje się w seriach tematycznych lub w związku z pamiętnymi wydarzeniami, toteż ich design bardzo sporadycznie ulega zmianie. Zwykle złote monety bulionowe wybijane przez daną mennicę odróżniają się od siebie jedynie datą emisji. Znamienne jest to, iż mnóstwo monet bulionowych, mimo uznawania ich za środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału ustalonego w walucie, a ich bieżącą wartość determinuje próba oraz ciężar wykorzystanego do ich wybicia kruszcu. Walorem monet bulionowych jest to, że są znane w każdym zakątku świata, a ich odsprzedaż jest w mniejszym stopniu obciążona ryzykiem straty aniżeli regionalnych monet kolekcjonerskich.

Złoto bulionowe – monety nie zawsze ze złota najwyższej próby

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jakkolwiek mennice wybijają dodatkowo monety o nominale 1/50 czy 1/4 uncji złota. Warto wiedzieć, iż monety bulionowe bite są zwykle ze złota najwyższej próby (.9999), ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle lub Krugerrand z Południowej Afryki emitowane są ze złota próby .9167. Gdy monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to przeważnie na celu podniesienie twardości monety i – co za tym idzie – zmniejszenie możliwości jej uszkodzenia. Takie monety z domieszką innych metali są cięższe, a nominał, którym są oznaczone informuje o wadze czystego kruszcu wykorzystanego do ich wybicia.

W asortymencie lokalnych brokerów złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez trudu natrafią na najpopularniejsze z nich, a więc brytyjską Britannię, chińską Pandę czy wspomniane wcześniej Krugerrandy.

Nasze dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]