Zalety faktoringu dla firm

Zalety faktoringu dla firm

Faktoring należy do najpopularniejszych aktualnie usług bankowych. Jest adresowany zwłaszcza do przedsiębiorstw, które wykorzystują opóźnione czasy płatności i obawiają się stracić płynność finansową. Faktoring pozwala na zobligowanie kontrahentów do szybszego spłacenia zobowiązań. Poza tym jest to także idealne wyjście dla przedsiębiorstw poszukujących kolejnych sposobów pokrycia wydatków wiążących się z inwestycjami. Na czym więc polega faktoring? Czemu okazuje się tak skuteczny? O czym muszą wiedzieć firmy, które zdecydują się na ten sposób finansowania? W jaki sposób uniknąć możliwych problemów wiążących się z faktoringiem?

Na jakich zasadach opiera się faktoring?

Faktoring zwykle kojarzony jest zwłaszcza z cesją zobowiązań firmy przez bank. W istocie okazuje się on fuzją różnych typów usług, a cesja należności jest tylko jego częścią. Polega on na cesji należności potwierdzonych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) wykupuje należności od faktoranta, a więc spółki. Oprócz tego potwierdza, że ma zagwarantować mu także inne usługi, czyli pomoc w windykacji nieprzeterminowanych należności, prowadzenie rozliczeń oraz doradztwo finansowe. Na charakter umów dotyczących faktoringu w Polsce wpływają przepisy prawa spółek handlowych, a także prawa cywilnego.

Faktoring dla firm – jak znaleźć ofertę?

Propozycje poszczególnych banków świadczących faktoring bywają czasem naprawdę różne. Aby uniknąć pomyłek, których efektem mogą okazać się duże problemy, należy dobrze przeanalizować wszystkie z nich. Niezbędne będą wówczas specjalne kwalifikacje, których często po prostu nie posiadamy. Z tego powodu znalezienie faktoringu powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, który podpowie nam, jak znaleźć bank, który zagwarantuje nam najkorzystniejsze warunki. Współpraca z doradcą to wprawdzie pewien koszt, ale zazwyczaj okazuje się, iż dzięki niemu ustrzeżemy się strat.