Krajowy System e-Faktur – szybszy zwrot VAT i nie tylko

krajowy system e-faktur, e-faktury

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., jednak finalnie osoby prowadzące działalność gospodarczą na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać trochę dłużej. Projekt ruszył z początkiem 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest opcjonalne, zaczynając od roku 2023 stanie się to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.

Co to jest faktura ustrukturyzowana?

Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które mają ściśle sformułowaną strukturę informacji zakodowanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania zasadniczo mało co mówi człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go rozszyfrować, lecz dla właściwego oprogramowania do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego typu jest doskonale klarowny. Fakt, że faktury otrzymują jednolitą strukturę prowadzi do tego, że niezależnie od tego jaki oprogramowanie do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane tak samo. Jest to istotna zmiana na lepsze szczególnie dla biur rachunkowych, które dotychczas notorycznie spotykały się z przypadkami nieprawidłowego przeniesienia w programie księgowym danych z faktur przekazywanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej albo pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kompletnie wykluczają możliwość pomyłki przy wprowadzaniu informacji z faktury przez człowieka, a także nieprawidłowego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System Faktur – silniejsza kontrola systemu podatkowego

Wszyscy przedsiębiorcy z początkiem stycznia 2021 r. mogą wystawić lub odebrać faktury ustrukturyzowane przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw przede wszystkim są zwolnieni z konieczności wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, szybciej dostaną zwrot VAT, jak również zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mają pewność, że nie zgubią faktury (KSeF przechowuje informacje o nich przez dekadę). Z kolei Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które pozwala na dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem w większym stopniu zapobiega nieprawidłowościom w sferze podatku od towarów i usług, akcyzowego i dochodowego. Co ważne, konieczność stosowania KSeF nie równa się zakazowi korzystania z komercyjnej aplikacji księgowej, ale należy dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]