Co warto o wiedzieć o systemie SWIFT?

system bankowy swift

Mimo, że praktycznie rzecz biorąc systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, wiele osób po raz pierwszy usłyszało o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście sankcji wobec Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT używany jest już od lat 70-tych ubiegłego wieku i stanowi jeden z filarów sprawnego działania międzynarodowego rynku finansów.

Po co nam system bankowy SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie o wiele bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to popularny, ale nie jedyny wykorzystywany w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Nie licząc m.in. w Naszym kraju funkcjonują także z systemów: SEPA, Express Elixir i SORBNET.Na całym świecie wdrożone są też różnorodne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń między bankami na terenie konkretnego państwa.

Co jest w związku z tym główną zaletą systemu bankowego SWIFT? Używany jest praktycznie we wszystkich krajach świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekroczyła już 10 tysięcy, ale także giełdy, domy maklerskie i masa innych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest także przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT największych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie od czasu do czasu korzystasz z transakcji międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie znaleźć taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC kilku znanych banków, obecnych w Naszym kraju.

– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]