Laserowa korekcja wzroku – najpopularniejsze metody

metoda Lasik, femtoLasik

Korekcja wzroku laserem to dziś standardowa forma korekty astygmatyzmu, krótkowzroczności, dalekowzroczności i presbiopii, jednakże mało pacjentów wie, że zabiegi te są przeprowadzane przy pomocy rozmaitych technik.

Metoda FemtoLASIK – bezbolesna, bezinwazyjna, a jednocześnie bezpieczna metoda korekcji wzroku

FemtoLASIK (nierzadko nazywany też All-Laser-LASIK) to bezinwazyjna, nie wywołująca bólu oraz bardzo bezpieczna metoda korekcji takich wad jak nadwzroczność (do +4 dioptrii), krótkowzroczność (do -10 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii) i w niektórych przypadkach starczowzroczność. Sam zabieg nie trwa długo – wprawny optometrysta może przeprowadzić go w czasie poniżej 20 minut. Atutem tego zabiegu jest to, iż pacjent niezwykle szybko odzyskuje ostrość wzroku – w zasadzie w przeciągu doby po zabiegu może podjąć na nowo swoje powszednie obowiązki. Zabieg podzielony jest na dwie fazy i przeciwnie do tradycyjnej metody LASIK, tutaj rogówki nie nacina się przy pomocy mechanicznego ostrza. Podczas zabiegu FemtoLASIK na początku za pomocą lasera femtosekundowego oddziela się płat rogówki o grubości około 0,1 mm, a w kolejnym etapie przeprowadza się formowanie rogówki laserem excimerowym.

Inną odmianą zabiegu FemtoLASIK jest FemtoLASIK Topoguided, gdzie działanie lasera excimerowego jest dostosowane do każdego pacjenta. Przed rozpoczęciem zabiegu optometrysta przygotowuje mapę rogówki i na jej bazie programuje kolejne ruchy wiązki laserowej. Ten typ zabiegu przeprowadza się u pacjentów z astygmatyzmem oraz hyperopią, których rogówka znamionuje się niestandardowym kształtem.

Metody EBK i LASEK

Inne metody korekty wzroku to przykładowo:
LASEK – wykonywany jest u pacjentów, u których z różnych względów nie można użyć zabiegu FemtoLASIK. W metodzie LASEK płat nabłonka rogówki ściągany jest nie wiązką laserową, a alkoholem.
EBK, w którym po znieczuleniu oka z rogówki ściąga się nabłonek (podlega on po pewnym czasie samoistnej odbudowie), a w drugim kroku formuje się rogówkę z użyciem lasera excimerowego. EBK zwana jest zabiegiem powierzchniowym, gdyż nie dochodzi do ingerencji w głębsze warstwy rogówki. Zabieg ten można jednak wykorzystać jedynie do korekty mniejszych wad wzroku.

Nasze dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]