Gęste piersi a diagnostyka raka – technologia w służbie kobiet

Gęste piersi a diagnostyka raka – technologia w służbie kobiet

Wszystko, czego należy dowiedzieć się o diagnostyce raka piersi, odnajdziesz na ailiscare.com.

Nowotwór gruczołu piersiowego jest chorobą, która każdego roku dotyka ponad milion kobiet na całym świecie. W ogromnym procencie przypadków ten złośliwy nowotwór rozpoznawany jest z opóźnieniem, co wielokrotnie zwiększa niebezpieczeństwo przerzutów na kolejne narządy (m.in. wątrobę lub układ kostnybądź wątrobę), jak również zgonu. Pomimo, że od dziesiątek lat organizowanych jest wiele kampanii mających na celu komunikowanie o potrzebie cyklicznych badań umożliwiających wczesne diagnozowanie raka piersi, w dalszym ciągu na tę chorobę umiera każdego roku setki tysięcy osób, w tym również mężczyzn.

Gęste piersi a problemy z diagnozowaniem raka piersi

Jedną z przyczyn trudności z rozpoznaniem raka piersi we wczesnym stadium jego rozwoju są tak zwane gęste piersi. Charakteryzują się one tym, że znajduje się w nich przewaga gruczołów mlecznych od tkanki tłuszczowej. Ujawnienie guzków w gęstych piersiach jest dużo bardziej skomplikowane – zmiany w tkance nie są zauważalne, dlatego że zarówno gruczoły, jak i guzki, oznakowane są na rezultatach badań mammograficznych białym kolorem. Zmiany trudno też poczuć w badaniu dotykiem. Statystyki są zatem bezwzględne – kobiety posiadające gęste piersi są czterokrotnie bardziej zagrożone rozwojem raka piersi, a sam guz nowotworowy diagnozowany jest u nich w szeregu przypadków w późnym stadium rozwoju, co poważnie zmniejsza szanse skutecznej terapii.

POD – technologia służacą kobietom

Start-up technologiczno-medyczny AILIS opracował urządzenie diagnozujące zmiany nowotworowe – nawet te najmniejsze – u kobiet z gęstymi piersiami. System badania tkanek piersi użyty w urządzeniu AILIS bazuje na technologii PDI, czyli Parametric Dynamic Imaging (Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne). Za sprawą obrazowania układu naczyń krwionośnych i przedwczesnego wykrywania procesu angiogenezy, ma ona wysoki potencjał wczesnej diagnostyki raka piersi. Badanie z wykorzystaniem tego przyrządu zapewnia kobietom całkowity komfort: przebiega bezdotykowo, bez uczestnictwa osób postronnych, a przy tym trwa zaledwie 4 minuty. W metodzie opracowanej przez AILIS analizę wyników badania opracowuje sztuczna inteligencja. Lekarz r sprawdza wyłącznie przypadki, gdzie podejrzewa się znaczne prawdopodobieństwo rozrostu nowotworu. Wprowadzenie na rynek systemu opracowanego przez start-up AILIS pozwoli w niedalekiej przyszłości na szybsze oraz tańsze diagnozowanie raka piersi.

Nasze dane kontaktowe:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków