Domowe sposoby na ból kolan – 6 naturalnych metod łagodzących ból

Domowe sposoby na ból kolan – 6 naturalnych metod łagodzących ból

Czasem ból kolana można skutecznie wyleczyć domowymi sposobami. Zwłaszcza, jeśli jego natężenie nie jest wysokie. Niewielkie urazy lub stany zapalne nadają się do leczenia bez konsultacji lekarskiej. Jedynie w przypadkach poważnych dolegliwości bólowych, spowodowanych kontuzją, konieczna jest specjalistyczna rehabilitacja lub nawet interwencja chirurgiczna. W jaki sposób możemy złagodzić ból kolana przy pomocy prostych, domowych metod?

Domowa rehabilitacja?

Powstały w wyniku urazu lub wewnętrznego stanu zapalnego długotrwały ból stawu kolanowego, z reguły nadaje się do leczenia naturalnymi środkami. W celu złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości, wystarczy zaopatrzyć się w niezbędne produkty i cierpliwość. Jeśli będziemy systematycznie stosować pomocne preparaty i zabiegi, ból zacznie stopniowo ustępować, a my w pełni sił powrócimy do swoich codziennych aktywności.

Sposób pierwszy: odpoczynek i chłodzący kompres

Jeśli nadwyrężymy kolano w wyniku intensywnych ćwiczeń albo stłuczemy je przy upadku, powinniśmy czym prędzej przeprowadzić domową pierwszą pomoc. W tym celu należy ułożyć się wygodnie na płaskiej powierzchni, a następnie przyłożyć do kolana zimny kompres, np. woreczek z kostkami lodu.

Po tym zabiegu delikatnie owijamy kolano specjalnym bandażem, by zapobiec obrzękowi i podnosimy nogę lekko do góry, aby staw kolanowy był w pełni zrelaksowany a krew w kończynie krążyła bez przeszkód. Jeżeli czujesz poprawę, to najważniejsze będzie, co zrobisz dalej. Powrót do aktywności/czynności, która doprowadziła do bólu, może doprowadzić do przewlekłego schorzenia lub poważnego uszkodzenia. Daj swojemu kolanu czas na dojście do siebie.

Sposób drugi: kąpiel z dodatkiem soli Epsom

Sól Epsom, inaczej nazywana solą gorzką, to związek siarki i magnezu (siarczan magnezu), który posiada m.in. właściwości łagodzące ból stawów oraz mięśni. Jest ona łatwo dostępna i kosztuje niewiele. Kąpiel z dodatkiem soli Epsom jest wskazana przede wszystkim w przypadku bólu wynikającego z przeciążenia, np. po intensywnym treningu.

By przygotować leczniczą kąpiel, wystarczy dodać jedną lub dwie szklanki soli Epsom do ciepłej wody. Kąpiel powinna trwać ok. 20-30 minut. W czasie kąpieli nie należy używać żadnych środków kosmetycznych, np. mydła czy płynu do kąpieli.

Sposób trzeci: nawadnianie organizmu

Chrząstka składa się w 80% z wody. Odwodnienie już na poziomie 2-3%, które nie objawia się jeszcze pragnieniem, zaburza homeostazę naszego organizmu, co może także ograniczać dostarczanie wody stawom.

Organizm w pierwszej kolejności dba o to, by nawodnione zostały narządy zewnętrzne, a gdy brakuje wody, to pobiera ją właśnie ze struktur stawowych (np. chrząstki, dysków stawowych). Może to objawiać się bólem, a długotrwałe odwodnienie nawet pośrednio prowadzić do stanów zapalnych stawów czy zwyrodnień. Dlatego tak ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody przez cały dzień.

Sposób czwarty: wibroterapia w domu

Wibroterapia, czyli terapia wibracjami, jest metodą stosowaną w gabinetach fizjoterapeutycznych oraz szpitalach, ale można z niej korzystać także w domu. To terapia nieinwazyjna, w pełni bezpieczna oraz posiadająca bardzo krótką listę przeciwwskazań. Przeciwbólowe działanie wibroterapii zostało potwierdzone w licznych polskich i zagranicznych badaniach.

Jednym z najbardziej uznanych producentów sprzętu do wibroterapii jest polska firma Vitberg. Z urządzenia Vitberg RS korzysta ponad milion osób w całej Europie. Ten aparat do wibroterapii składa się z Modułu Bazowego oraz modułów dodatkowych, przeznaczonych do terapii poszczególnych części ciała, np. nóg i kolan – Moduł Kolana.

Sposób piąty: orientalna maść, która ukoi ból

Poza założeniem opatrunku i przykładaniem do problematycznego miejsca lodowego kompresu, warto wspomóc leczenie naturalną maścią, mającą na celu przyspieszenie procesu regeneracji obolałego kolana. Najlepiej przygotować domowy preparat stanowiący mieszankę cynamonu, imbiru, greckiego mastyksu i oleju sezamowego. Jego działanie zostało zbadane przez naukowców, a wyniki eksperymentu opublikowano w czasopiśmie Pakistan Journal of Biological Sciences.

W badaniu wzięły udział 92 osoby ze stwierdzoną chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Jedna grupa badanych stosowała maść, zawierającą środek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy o udokumentowanym działaniu medycznym (bazujący na kwasie salicylowym), a druga – maść, w której składzie były tylko naturalne składniki, takie jak cynamon, imbir, mastyks i olej sezamowy. Pacjenci stosowali te środki dwa razy dziennie przez 6 tygodni. Jak wynika z obserwacji badaczy, naturalna maść była równie skuteczna, co środek bazujący na kwasie salicylowym. Przy okazji warto wyjaśnić, że kwas salicylowy to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) z grupy nieacetylowanych salicylanów.

Sposób szósty: moc naturalnej aspiryny

W przypadku chronicznego bólu stawu kolanowego, który jest spowodowany stanem zapalnym, naturoterapeuci zalecają stosowanie kory wierzby białej. Ekstrakt pozyskiwany z tego surowca działa podobnie do aspiryny, dlatego powinno się stosować go zamiast chemicznego odpowiednika. Kora wierzby zawiera związek o nazwie salicyna, który posiada działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe.

W jakiej formie przyjmować korę wierzby? Dostępne są tzw. herbatki z kory wierzby, ale w suszu znajduje się zbyt mało salicyny, by napar posiadał właściwości podobne do aspiryny. Dlatego rekomendowane są suplementy – tabletki zawierające standaryzowany wyciąg z kory wierzby. Więcej informacji o tych suplementach oraz wskazówki dotyczące dawkowania można uzyskać w aptekach. Skuteczność przeciwzapalnego i uśmierzającego ból działania kory wierzby, wykazało badanie naukowe przeprowadzone w 2001 roku.

Kiedy należy udać się do specjalisty?

Domowe zabiegi i preparaty mające na celu zmniejszenie bólu kolana czasem mogą wspomóc odpowiednie ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza, jeśli dolegliwości tego rodzaju wynikają z nadwagi lub siedzącego trybu życia.

Jeżeli jednak naturalne metody uśmierzające ból nie przyniosą pożądanego efektu, należy skorzystać z pomocy lekarskiej.

Czasem, w celu znalezienia przyczyny bólu, trzeba wykonać zdjęcie rentgenowskie, które pomoże specjaliście zaplanować odpowiednie leczenie schorzenia.

Źródło tekstu: https://www.wibroterapia.com/domowe-sposoby-na-bol-kolan/