Czym wyróżniają się współczesne obrączki ślubne?

Czym wyróżniają się współczesne obrączki ślubne?

Zamów obrączki ślubne Kraków

Dla większości małżonków ceremonia ślubu jest wyjątkowo poruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten wiąże Państwa Młodych do końca życia, a oznaką ich zaangażowania, wierności i miłości są obrączki ślubne.

Panowie nie zawsze wkładali obrączki

Pierwotnie nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, toteż ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., na skutek czego obdarowanie żony pierścieniem stało się częścią obrzędu ślubu. Niedużo osób wie jednak, iż mężowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilka wieków później. I choć uprzednio zdarzało się, iż zakładali pierścienie na dłoń kiedy wybywali na wojenne eskapady, aczkolwiek tradycja ta rozpowszechniła się szerzej w poprzednim stuleciu, a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać żołnierzowi, iż czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której ma obowiązek pozostać wierny. W Polsce nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, aczkolwiek w innych krajach, jak np. w Stanach Zjednoczonych Ameryki, na Słowenii, na Słowacji czy w Irlandii, wsuwa się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie ze staroświeckimi zabobonami biegnie mityczna “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni mierzą oraz poszukują obrączek wspólnie, jednak zwyczaj rekomenduje, iż kobieta nie powinna finansować ich zakupu, ponieważ jest to obowiązek przyszłego męża.

Współczesne obrączki

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się skromniejszym designem. Przez okres wielu stuleci wytwarzano je z rozmaitych surowców, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Dopiero później użyto do tego metale (jak żelazo lub mosiądz), które uosabiały moc uczucia. Dziś do ich stworzenia wykorzystuje się z reguły złoto i platynę, które są oznaką ufności w stosunku partnera. Rzecz jasna, są one także częstokroć inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najchętniej kupowane są ponadczasowe, proste złote pierścienie i subtelne obrączki, w których zastosowano zestawienie dwóch rodzajów złota (np. tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą również nierzadko usługę grawerowania artystycznego. Można więc spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka lub znaczący dla młodej pary cytat.

Nasze dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]